Týden 6.4. - 9.4.2021

Téma: Domácí zvířata

Různé náměty:

Výtvarné náměty:

 • Kuřátka - budeme potřebovat: tvrdý papír A4, zelenou, žlutou, červenou a černou temperu, štětec, bublinkovou folii, kulaté tiskátko ( rozřezaná brambora na půl). Nejprve na papír natiskneme pomocí brambory žlutá kolečka, jako kuřátka. Kuřátkům poté domalujeme nožky, oči, hřebínky, ale klidně křidélka a pírka na zadečku (podle dětské fantazie). Po zaschnutí kuřátek můžeme pokračovat. Nabarvíme bublinkovou folii zelenou barvou a obtiskneme na papír s kuřátky: 
 • Skládáním trénujeme jemnou motoriku a představivist: 
 • Ovečka - budeme potřebovat: vytištěnou šablonu ovečky (nebo si nakreslíme svoji ovečku), popcorn, nebo vatu, zbytky zeleného papíru na travičku, tekuté lepidlo a štětec. Tělo ovečky natřeme tekutým lepidlem a už lepíme chomáčky vaty nebo popcorn. Natrháme si kousky zeleného papíru a lepíme je pod ovečku jako trávu na pastvě: 
 • Slepička s vajíčky - budeme potřebovat: tvrdý papír, tužku, nůžky, červený papír, staré slámky, temperové barvy, lepidlo. Na tvrdý papír si tužkou předkreslíme slepičku a zvlášť jedno křidélko. Zdobíme tak, že slámku namáčíme postupně do různých temper a tiskáme. Mezi jednotlivými barvami slámku omyjeme nebo si dopředu nastříháme slámku na menší kousky (třeba 3cm) a každý kousek použijeme na jinou barvu. Během schnutí si z červeného papíru vystřihneme hřebínek a zobáček. Po zaschnutí vystřihneme slepičku a křídlo. Slepičce dolepíme hřebínek, zobáček křidélko a domalujeme oko (nebo použijeme plastové nalepovací). Můžeme si ještě vystřihnout bílá vajíčka z tvrdého papíru a nalepit je i se slepičkou na kousek kartonu, nebo barevného přírodního papíru i s kousky lýka jako hnízdečka: 
 • Zvířátka z ruliček:  https://www.youtube.com/…UHQ

Básničky:

Písničky:

Pracovní listy:

Omalovánky:

Týdny 22.3. - 1.4.2021

Téma: Hody, hody, doprovody + Velikonoce a mláďata

 • Těchto 14 dní si budeme povídat o blížících se Velikonocích, tradicích s nimi spojenými a také o mláďatech, které k Velikonocím a k jaru, jako takovému, neodmyslitelně patří. A více o mláďatech a domácích zvířatech se dozvíme zase za 14 dní, kdy nám bude téma krásně navazovat.
 • Vysvětlení jednotlivých dnů Škaredá středa, Zelený čtvrtek, ... 
 • Velikonoční slovníček můžete najít i na těchto stránkách:  https://zena.aktualne.cz/…45/ 
 • Vysvětlení Velikonoc z pohledu náboženství:  https://velikonoce.vira.cz/…ace

Různé náměty:

 • Jak se plete pomlázka i s pomocným příběhem:  https://www.youtube.com/…nRg
 • Návod na točenou pomlázkuhttps://www.youtube.com/…aTc
 • Všechny díly krásného večerníčku "Chaloupka na vršku" jsou poučné a zvláště tento, s názvem "Jak se pomlázky ztratily", se nám hodí k tématu: : https://www.youtube.com/…x=5
 • Můžete si upéct velikonočního beránka podle obrázkového receptu, který jsem převzala se svolením od jiné paní učitelky: 
 • nebo třeba mazanechttps://www.vareni.cz/…ec/ , či jídáše:  https://www.vareni.cz/…se/
 • Nebo si můžete doma nachystat "Velikonoční stromeček", který je ale úplně něco jiného, než by se z názvu dalo vytušit: https://living.iprima.cz/…cek
 • Můžete s dětmi nacvičit taneček "Čokoláda" od Dády Patrasové: https://www.youtube.com/…-bg
 • "Pinzetování" - vystřihneme si z tvrdého papíru různě barevná vajíčka. Do misky nasypeme bambulky, nebo zmuchláme kuličky z barevných papírů. Děti trénují jemnou motoriku přesunováním kuliček z misky na vajíčka a trénují si poznávání barev. Dítě může nejprve třídit podle barev a pak si "ozdobí jedno vajíčko různě barevnými kuličkami. 
 • "Velikonoční stolní hra" - hru je nejprve potřeba vytisknout, poté ji děti mohou vykreslit pastelkami, nebo voskovkami. Pak už nachystáme hrací kostku a panáčky. Vítězí, samozřejmě, ten hráč, který se dostane ze startu do cíle jako první. 
 • "Řeřicha ve skořápce" - skořápku od vajíčka děti pokreslí fixami. Poté nasypou dovnitř trochu hlíny a vloží semínka řeřichy (mohou být i různá jiná semínka, nebo obilí). Vajíčko si postavíme na víčko od PET lahve, nebo do jiného stojánku. 
 • Taneční improvizace na písničku:  https://www.youtube.com/…X7w
 • Pohádka pro pobavení "Pat a Mat" "Velikonoční vajíčko":  https://www.youtube.com/…X9A anebo "Ferda Mravenec" "O velikonočním vajíčku"https://www.youtube.com/…Omc

Výtvarné náměty:

 •  "Neonové kraslice" - budeme potřebovat: tvrdý papír A4, voskové pastely, štětec, černou tuš,  (ale klidně i barevnou pro veselejší vajíčka) a nůžky. Celý papír pokreslíme voskovými pastely (můžeme si je dát na plocho a vybarvovat tak větší plochu), poté nabarvíme celou plochu tuší. Necháme zaschnout, potom vyrovnáme pod knihami. Buď můžeme z takto připraveného podkladu vystřihnout jedno velké vajíčko, nebo i několik menších vajíček. Nůžkami pak na vajíčka vyškrabáváme různé vzory. Nebo můžeme na podklad nůžkami vyškrábnout obrys vajíčka a vyzdobit si ho nevystřižené. 
 • "Kuřátko nebo zajíček" - recyklujeme ruličky od toaletního papíru, nebo od kuchyňských utěrek. Budeme potřebovat: ruličky, nůžky, štětec a barvu, barevné papíry, lepidlo, lýko, nalepovací očička apod. Nejprve nabarvíme ruličku na požadovanou barvu a poté už dotváříme dle fantazie. 
 • "Ovečka 1" nebo "Ovečka 2" - budeme potřebovat: tvrdý barevný papír A4, měkký černý papír, nůžky, lepidlo, štětec nebo korek a bílou barvu, bublinkovou folii, možno i nalepovací očička, mašličku. Z černého papíru vystřihneme nohy a hlavu ovečky (pokud bude zepředu, stačí dvě nohy, pokud z boku, tak čtyři - vysvětlíme si, proč to tak je). Z bublinkové folie vystřihneme malý a velký ovál. Velký nabarvíme bílou barvou a obtiskneme na podklad. Dolepíme nohy a hlavu, poté nabarvíme bílou barvou malý ovál a natiskneme "vlnu" ještě na hlavu ovečky. Dozdobíme očičkama a mašličkou. Korková ovečka je obdobná - korek namáčíme do bílé barvy  a obtiskujeme na podklad do tvaru kruhu. Poté dolepíme hlavu a nohy, oči a mašli. 
 • "Slepička z papíru" - budeme potřebovat, nůžky, bílý a žlutý papír, odstřižek červeného papíru, černý fix. Nachystáme si komponenty (křídla, oči, hřebínek, zobák, atd.) a postupujeme skládáním dle návodu: 
 • "Kuřátko" - budeme potřebovat: tvrdou čtvrtku papíru, tužku, žlutou barvu, korek nebo prstíky, odstřižky červeného papíru, černý fix, nůžky. Na tvrdý papír nakreslíme ovál jako tělo kuřátka. Korek anebo prst namáčíme do žluté barvy a potiskneme celé kuřátko.  Poté dokreslíme fixem oči, dolepíme zobáček, nohy a hřebínek z červeného papíru. 
 • "Velikonoční vajíčko" - budeme potřebovat: tvrdý papír A4, bublinkovou folii, temperové barvy, štětec, tužku, nůžky. Na tvrdý papír tužkou nakreslíme vejce. Připravíme si o něco větší kus bublinkové folie, než je vajíčko. Pomalujeme folii temperami (nemusí být jen pruhy) a obtiskneme na vajíčko. Po zaschnutí vyrovnáme pod knihami a vystřihneme. 
 • "Velikonoční kraslice" různé náměty na zdobení kraslic:

Básničky:

Písničky:

Pracovní listy:

Omalovánky:

Týden 15.3. - 19.3.2021

Téma: Přišlo jaro, podmínky pro růst rostlin

     Tento týden si budeme povídat o přicházejícím jaru.

Jaro letos začne 20. března, kdy bude stejně dlouhý den a noc. Tomuto dni se říká jarní rovnodennost. Povídáme si o typických znacích jara a o nejznámějších jarních květinách (bledule, sněženka, tulipán, narcis, modřenec, fialka, hyacint, krokus, orsej a další). K názornosti můžete využít nádherné malby paní Kordíkové:

Výtvarné náměty:

 Předložte dětem různé náměty, ať si zvolí samy, co by rádi vyrobily, vytvořily:

 • Bledule - budeme potřebovat: odličovací tampony, barevný podkladový papír dle vlastního výběru (na předloze je modrý, ale to není směrodatné), pastelky, fixy, lepidlo a nůžky. Na barevný papír nakreslíme stonky bledulí. Z vatových tamponů vystřihneme tvar květu bledule a nalepíme je ke stonkům. Dále vatové tampony rozstřihneme napůl a nalepíme ke kořenům, jako zbytky sněhu. 
 • Jarní koruna - budeme potřebovat tvrdý zelený papír A4 (nebo tvrdý bílý, který nabarvíme zelenou temperou), kružítko (nebo větší a menší kulatou misku, talíř), pravítko, různé barevné papíry na květy, nůžky a lepidlo. Nejprve na zelený papír nakreslíme dvě kružnice (jedna bude mít poloměr 10,5cm a druhá 5,5cm, respektive: papír je široký 21cm, tak uděláme co nejširší kružnici a druhá kružnice by měla být alespoň o 4-5cm menší, aby vznikl hezký okraj). Pak pravítkem rozdělíme vnitřní kružnici na osm dílů. Poté už z barevných papírů vystřihujeme různé jarní motivy a lepíme je na korunu (jarní květiny, motýly, broučky, ...).
 • Květinový vějíř  - budeme potřebovat zelený papír A4, barevné papíry na květiny, nůžky a lepidlo. Ze zeleného papíru ustřihneme podélný pruh, který je široký zhruba 7cm a složíme z něj harmoniku. Ze zbylého zeleného papíru ještě ustřihneme proužek dlouhý 14cm a široký tak, jak je harmonika. Na tento proužek nalepíme harmoniku tak, aby vznikl vějíř. Poté už z barevných papírů vystřihujeme různé květinky a lepíme je na vějíř. 
 • Modřenec - budeme potřebovat tvrdý papír A4, modrou temperovou barvu na květ, tenký štětec a zelenou barvu na stonek a listy. Nejprve štětcem nakreslíme stonek, nebo i více stonků. Poté namáčíme prst do modré barvy a otiskujeme je až do výsledného tvaru květu modřence. Nakonec ještě domalujeme zelenou barvou tenké listy. 
 • Origami tulipán - budeme potřebovat zelený papír a na květ barevný papír dle výběru. Máme dvě verze skládání tulipánu, jednu z nich si vybereme a můžeme skládat. Můžeme pak nalepit na barevný papír. 

Různé náměty:

Písničky:

Básničky:

           Ze sněhu ven vykoukla krásná bílá sněženka.

           Sluníčko už svítí z výšky na tulipány, pampelišky.

 • Jarní

           Přešla zima, zmizel mráz, jaro přišlo mezi nás.

           Zas kytici květů máme, jaru za ni zazpíváme.

 • Jarní déšť

           Déšť má hodně práce, kropí na zahrádce

           stromy, trávu, květiny, pak se schová do hlíny.

Pracovní listy:

Omalovánky:

Týden 8.3. - 12.3.2021

Téma: Březen - měsíc knihy, kniha je náš kamarád

     Tento týden se budeme věnovat tématu knihy.

Povídáme si s dětmi o jejich oblíbených knížkách a také nejoblíbenějších hrdinech. Vysvětlíme si rozdíl mezi knihkupectvím a knihovnou, zmíníme i antikvariát. Vysvětlíme si také pojmy jako je knihovník, překladatel, knihkupec, leporelo, encyklopedie, spisovatel, ilustrátor, a další.

Důležité je také se bavit o tom , jak se ke knihám chováme (šetrné zacházení s knihou a obracení stránek, umyté ruce před prohlížením a čtením, kreslení do knih pouze k tomu určených, atd, ...) S ukázkami různých knih můžeme trénovat slova opačného významu: tlustý-tenký, měkký-tvrdý, těžký-lehký, malý-velký, široký-úzký. Pozorujeme rozdíly mezi kinihami, necháme děti přijít na rozdíly mezi knihami, které před ně položíme.

S dětmi si také povídáme o nevidomých. Jak mohou číst, když nevidí? Slouží jim k tomu Braillovo písmo. Čtou hmatem pomocí prstů. Pro zajímavost video s ukázkou psacího stroje, nebo také počítače uzpůsobeného pro nevidomé:  https://www.youtube.com/…oM8 

Různé náměty:

 • námětové hry "Na knihovnu", "Na knihkupectví"
 • procházka ke Knihovně  Jiřího Mahena (pobočka v Bystrci na ulici Vondrákova)
 • virtuální prohlídka interiéru Ústřední knihovny Jiřího Mahena:  https://my.matterport.com/…oMK
 • video o výrobě papíru ze dřeva v domácím prostředí, ale i v továrně:  https://www.youtube.com/…Lrk 

Výtvarné náměty:

 • Výroba recyklovaného papíru - budeme potřebovat nádobu s vodou, čtvrtku papíru, starou utěrku, noviny, nebo letáky (matné, ne lesklé), případně tapetové lepidlo a mixér. Noviny natrháme na malé kousky a  házíme je namočit do nádoby s vodou, kde je dále ještě trháme na menší a menší kousky (můžeme rozmixovat a přidat také trošku tapetového lepidla). Vzniklou papírovou kaši naneseme na utěrku a mačkáme, aby se přebytečná voda vsákla do utěrky. Poté přiložíme čtvrtku papíru a "překlopíme" na něj náš papír i s utěrkou. Utěrku odstraníme a čtvrtku papíru s papírovou kaší dáme vyschnout na topení, Pokud bychom chtěli "profi" systém, vyrobíme si dřevěný rámeček se sítem a papírovou kaši nabíráme z nádoby na síto tak, jak si můžeme prohlédnout ve videu z papírny ve Velkých Losinách, což je nejstarší výroba ručního papíru ve střední Evropě - zde: https://www.youtube.com/…Lrk , další návod také zde v odkazu:  https://casprodeti.cz/…eni , nebo na youtube:  https://www.youtube.com/…DKU
 • Výroba knihy - aneb fantazii se meze nekladou. Budeme potřebovat pár bílých kancelářských papírů, nůžky, staré časopisy, lepidlo a pastelky, voskovky, pastely, ... cokoliv na kreslení. Papíry popřehýbáme na půl, hřbety přilepíme k sobě lepidlem. Tak vytvoříme základ pro naši knihu. Dovnitř děti kreslí dle fantazie, z časopisů mohou vystřihovat různé obrázky, které si do své knihy nalepí. Kniha může být příběh anebo klidně jen souhrn toho, co má dítě rádo.
 • Záložka do knihy - viz. odkaz na youtube:  https://www.youtube.com/…oY0
 • Tvoření z papíru - vytiskneme obrázek "Tvoření z papíru 1", děti vykreslí dle fantazie, vystřihnou a slepí podle návodu (Tvoření z papíru 2 a 3): 

Básničky:

 • Hrajeme si s knížkami

          Dobré ráno, kamarádi, knížky máme všichni rádi.

          Kolik je v nich tajemství, kdo poslouchá, dobře ví,

          že tam bydlí pohádky s nádhernými obrázky,

          ale také básničky, říkadla a písničky.

 • Nejmenší čtenáři

          Víte, na co máme knížky? Aby pejsci, kočky, myšky

          záviděli pod oknem, jak si spolu čtem!

Písničky:

Pracovní listy:

Omalovánky:

Týden 1.3. - 5.3.2021

Téma: Lidská činnost, povolání, profese

      Tento týden si s dětmi povídáme o povolání.

Bavíme se o povolání rodičů a také o tom, čím by chtěly děti být, až budou dospělé. Prohlížíme si obrázky, možno i videa na youtube, jak různé profese vypadají. Vytleskáváme počet slabik v názvech povolání a určujeme první a poslední hlásku.

Různé náměty:

 • Pantomima - znázornění různých povolání svými pohyby (jeden předvádí, druhý hádá)
 • Pexeso - můžete si 2x vytisknout, vymalovat, rozstříhat a zahrát si s dětmi pexeso Povolání 
 • "Na obchůdek" - námětová hra, můžete si vyrobit domácí peníze a obchodovat
 • Kuchaři - s maminkou/tatínkem děti mohou pomáhat vařit
 • Číšníci - děti mohou přinést na stůl talíř s obědem a před obědem ho prostřít
 • Uklízeči - děti mohou doma uklízet
 • Zahradníci - děti mohou pomáhat na zahrádce nebo na předzahrádce před domem, nebo v bytě mohou pomáhat zalévat květiny, posbírat suché lístky
 • A různé jiné námětové hry, které vás napadnou, jako: "Na školu" (paní učitelka/pan učitel), "Knihovna" (paní knihovnice/pan knihovník), atd...

Výtvarné činnosti:

 • "Hrajeme si na pekaře, cukráře" - vyrobíme si slané vizovické těsto (2 sklenice hladké mouky, 1 sklenice soli, 3/4 sklenice vody. Suroviny smícháme dohromady. Pokud je těsto řídké, přidáme mouku, pokud je husté, přilijeme vodu. Můžeme rozdělit na více částí a přidat potravinářské barvivo - barvu nejlépe zpracovávat v rukavicích). Děti dle vlastní fantazie modelují rohlíčky, dorty, muffinky, atd. Je možno nechat těsto bez barvy a po zaschnutí nabarvit temperovou barvou.
 • "Kadeřník, kadeřnice" - na tvrdý papír A4 namalujeme nebo nakreslíme obličej člověka bez vlasů (podle možnosti doma - pastelky, vodovky, tempery, atd.). Místo vlasů dolepíme proužky barevného papíru, krepového papíru, vlny, nebo i novin (opět dle možností). Nalepené vlasy pak mohou děti "zastříhnout" jako praví kadeřníci.
 • "Švadlenka, krejčí" - z tvrdého papíru vystřihneme šaty, nebo kalhoty, tričko a dozdobíme různými odstřižky barevných papírů, můžeme zkoušet otisknout různé předměty (plastová vidlička, víčko od PET lahve, atd.). Fantazii se meze nekladou.

Písničky:

 V příloze jsou noty na nejrůznější písničky o profesích

Básničky:

          Každý má své povolání, práci, čili zaměstnání.

          Jeden třeba dobře vaří, jinému se v hudbě daří,

          další dobře sportuje, jiný moři holduje,

          jeden učí malé děti, jiný zase mete smetí,

          někdo třeba lidi léčí, další umí spoustu řečí.

Pracovní listy:

Omalovánky:

 

Zřizovatel: Statutární město Brno
O násKontakt na školku